Fotowoltaika w leasingu dla firm
LinkedIn Mobile
background

Fotowoltaika w leasingu – czy to rozwiązanie korzystne dla Twojej firmy?

Instalacja fotowoltaiczna to dla wielu przedsiębiorstw źródło ekonomicznego i ekologicznego prądu. Coraz częściej firmy inwestujące we własną elektrownię słoneczną decydują się na fotowoltaikę w leasingu. Największą zaletą tego rozwiązania są oszczędności w kosztach energii elektrycznej wygenerowane przez instalację PV, które pozwalają na spłacanie rat leasingowych. Z jakich powodów jeszcze warto zdecydować się na finansowanie instalacji fotowoltaicznej w formie leasingu?

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania inwestycji dla firm, w której formalności są ograniczone do minimum. Przy leasingu na instalację PV o wartości ponad 100 tys. zł netto należy złożyć wniosek i dostarczyć dokumenty finansowe za poprzedni rok finansowy oraz dokumenty finansowe z bieżącego roku. W przypadku instalacji, której wartość nie przekracza 100 tys. netto, przedsiębiorca wypełnia tylko wniosek i oświadczenie majątkowe. Dodatkowo wniosek jest procesowany w szybkiej procedurze (maksymalnie 4 dni robocze), co pozwala na niemal natychmiastowy czas realizacji przedsięwzięcia.

Firma jako inwestor z osobowością prawną może skorzystać z leasingu operacyjnego, finansowego i pożyczki leasingowej.

Leasing operacyjny

W leasingu operacyjnym leasingodawca przekazuje korzystającemu środek trwały – w tym przypadku panele PV – do użytkowania w zamian za miesięczne opłaty (raty leasingowe). Taka forma leasingu nie wymaga wysokich nakładów na start, a rata leasingowa klasyfikowana jest jako koszt uzyskania przychodu kupującego, tym samym obniżając wartość podatku dochodowego. Dla fotowoltaiki amortyzacja wynosi 10% i musi trwać minimum 4 lata (40% normatywnego okresu amortyzacji). Przez cały okres trwania umowy, instalacja fotowoltaiczna pozostaje własnością leasingodawcy, a więc amortyzacja pozostaje po stronie firmy leasingowej.

Przy podpisaniu umowy leasingowej, leasingobiorca jest zobowiązany wpłacić tzw. opłatę wstępną – od 10% do 30% wartości przedmiotu leasingu. Leasing operacyjny jest najbardziej popularny pośród firm dzięki atrakcyjnym finansowo kosztom, które wahają się między 110% a 119% na instalację paneli fotowoltaicznych oraz możliwości „wrzucenia” rat leasingu i opłaty wstępnej w koszty uzyskania przychodu.

Leasing finansowy

Leasing finansowy daje większą elastyczność co do okresu trwania umowy, ale wymaga większego nakładu na początek. W tym przypadku przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy, który spłaca go podobnie jak raty kredytu. Istnieje możliwość odzyskania VAT w formie zwrotu jednorazowego z Urzędu Skarbowego lub rozliczenia go przez przedsiębiorcę w ramach działalności bieżącej. Instalacja zostaje ujęta w ewidencji środków trwałych kupującego, czyli amortyzowana jest przez leasingobiorcę. Leasingobiorca staje się właścicielem instalacji automatycznie po wpłacie ostatniej raty.

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to usługa podobna do kredytu, z tą różnicą, że udzielana jest przez firmę leasingową, a nie bank. W przeciwieństwie do leasingu, obniża zdolność kredytową, ale decydując się na to rozwiązanie firma może ubiegać się o dotację i zwrot części inwestycji. Warunki pożyczki leasingowej ustala pożyczkobiorca: okres spłaty (nawet do 8 lat) i czynsz inicjalny (udział własny), który jest kosztem podatkowym. Kupujący nie płaci podatku VAT, a w przypadku jego zwrotu z Urzędu Skarbowego jest możliwość zastosowania tzw. „raty balonowej”. Oznacza to, że na początku spłacane są odsetki, a spłata kapitału następuje pod koniec okresu, na który została zawarta umowa pożyczkowa. Również w tym przypadku to przedsiębiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Od podpisania umowy cała instalacja należy do pożyczkobiorcy.

Korzyści z leasingowania instalacji fotowoltaicznej

– niski wkład własny – brak obowiązku finansowania inwestycji w całości z kapitału własnego

– bieżące oszczędności – koszty raty leasingowej zwracają się z oszczędności generowanych przez panele PV; system fotowoltaiczny zakupiony w ramach leasingu sam na siebie zarabia

– leasing pozwala przedsiębiorcy zmniejszyć obciążenia podatkowe

– minimum formalności – przy inwestycjach do 100 tys. zł wystarczy wniosek, dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej i oświadczenie majątkowe

– leasing nie obniża zdolności kredytowej i nie wymaga ustanawiania zabezpieczeń

Jak widać, leasing paneli fotowoltaicznych ma wiele zalet – a jakie wady? Jako korzystający nie możesz odsprzedać instalacji. W trakcie trwania umowy leasingodawca może też zweryfikować sytuację finansową firmy. Dodatkowych opłat wymagać może zmiana harmonogramu płatności rat leasingowych i skrócenie umowy leasingu.

Leasing na fotowoltaikę – warto?

Podsumowując, w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego instalacja przechodzi na własność przedsiębiorcy dopiero po upływie umowy i opłaceniu ostatniej opłaty ratalnej. Korzystając z pożyczki leasingowej właścicielem paneli PV firma staje się w momencie podpisania umowy. Zarówno w przypadku leasingu, jak i pożyczki instalacja po okresie zakończenia umowy zostaje na dachu i dalej produkuje prąd, generując oszczędności z tytułu korzystania z produkowanej energii elektrycznej.

Niezależnie od rodzaju leasingu, inwestycja w fotowoltaikę jest korzystną decyzją biznesową. Szczególnie w branżach energochłonnych, takich jak m.in. branża spożywcza, rolnicza, zakłady produkcyjne, branża IT, koszty energii elektrycznej stanowią bardzo duży wydatek. Fotowoltaika w leasingu nie wymaga dużej, jednorazowej inwestycji środków własnych, ponieważ koszt nabycia i instalacji jest rozłożony na raty. Największą zaletą tego typu rozwiązania są oszczędności w kosztach energii elektrycznej wygenerowane przez instalację fotowoltaiczną, które pozwalają na spłacanie rat leasingowych. W ten sposób inwestycja sama na siebie zarabia. Bogata oferta leasingu na panele fotowoltaiczne sprawia, że każde przedsiębiorstwo może znaleźć coś dla siebie i zacząć produkować własny prąd ze słońca.

W EN2 Fotowoltaika doradzamy naszym klientom. W Polsce wykonaliśmy już ponad 1000 instalacji PV wielokrotnie pomagając w wyborze odpowiedniej, dopasowanej do potrzeb i możliwości firmy naszego klienta, formy finansowania.

Masz pytanie? Zapraszamy do kontaktu.

Inne artykuły

Przedsiębiorco, zamiast na prąd, wydawaj na to, co ważne dla Twojego biznesu

Ceny nie przestaną rosnąć. Odczuje to każdy z nas, ale w szczególnie trudnej sytuacji znajdują się dziś przede wszystkim polskie firmy. Dlaczego i co polski biznes może z tym zrobić?

Zobacz więcej
Regulamin konkursu EN2 Sp. z o.o. „Więcej słońca jesienią”

0 I ORGANIZATOR I CZAS TRWANIA KONKURSU Organizatorem Konkursu „Więcej słońca jesienią” (dalej: Konkurs) jest EN2 Sp. z o.o. z siedzibą w Markach, ul. Tadeusza Kościuszki 40A, 05-260, NIP: 1251687420, KRS 0000766969 (dalej: „Organizator”). Administratorem danych osobowych Uczestników Konkursu zgodnie z art. 4 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 […]

Zobacz więcej
Regulamin konkursu EN2 Sp. z o.o. „Energetyczna jesień”

0 I ORGANIZATOR I CZAS TRWANIA KONKURSU Organizatorem Konkursu Energetyczna jesień (dalej: Konkurs) jest EN2 Sp. z o.o. z siedzibą w Markach, ul. Tadeusza Kościuszki 40A, 05-260, NIP: 1251687420, KRS 0000766969 (dalej: „Organizator”). Administratorem danych osobowych Uczestników Konkursu zgodnie z art. 4 ust. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia […]

Zobacz więcej